Kadınlar Neden Evli Erkeklere Daha Çok İlgi Gösterir?

Birçok Türk dizisinde, evli bir adamın iki kadın arasında paylaşılamadığına tanıklık etmişsinizdir.

Gerçek hayatta da yaygın olduğu tespit edilen bu durum, araştırmacılar tarafından yeni bir çalışmanın yapılmasına neden oldu. Bu konuya ilişkin iki ayrı çalışma hazırlanırken, Oklahoma Üniversitesi tarafından hazırlanan raporda, bir erkeğin herhangi bir kadın tarafından ‘seçilmiş’ olmasının, diğer kadınlar üzerinde olumlu bir etki bıraktığı tespit edildi.

Raporda varılan sonuçlara göre, bir erkeğin ‘tercih edilebilir’ olması, normal şartlar altında ilgi duyulmayacak bir erkeği bile arzu nesnesi haline dönüştürebiliyor. Birçok kadın, içgüdüsel bir şekilde “tercih ediliyorsa bir nedeni olmanı” anlayışını benimsiyor ve söz konusu kişi, farklı kadınlara da çekici gelmeye başlıyor.

YANINDA KADIN BULUNAN ERKEK ÇEKİCİ HALE DÖNÜŞÜYOR

Bu konuya ilişkin bir diğer araştırma ise İskoçya’da yapıldı. Bu araştırmada bekar kadınlara, erkeklerin tek başınayken çekildiği fotoğraflar ile aynı erkeklerin yanında gülümseyen kadınlar varken çekilmiş fotoğrafları gösterildi. Yanlarında gülümseyen kadınların olduğu fotoğraflarda bulunan erkekler, katılımcılar tarafından daha çekici bulundu.

Uzmanlar, konuya ilişkin yapılan çalışmaların meta analizini yaptığında şu durumu tespit etti: Kadınlar, erkeklerin düzgün giden ilişkisini kendi hayatlarına daha kolay uyarlayabileceklerini düşünüyor. Bu düşünce sonucunda da ‘kopyacılık refleksi’ harekete geçiyor. Peki bu refleks ne işe yarıyor? Söz konusu davranış modeli, kadını eş bulmak için enerji ve zaman harcamaktan kurtarıyor. Bekar kadın, ‘burada denenmişi var’ psikolojisine kapılarak, ilgili erkeği, daha doğrusu, o erkeğin yaşadığı ilişkinin kopyasını istiyor.

Psikoterapist Dr. Cem Keçe’nin bu konudaki görüşleri ise şöyle: “Evli erkeklerle birlikte olan kadınların önemli kısmının kazanma ve elde etme dürtüsüyle bu tür ilişkilere başladıklarını görüyoruz. Hemcinsinin sahip olduğu erkeği elde etmek ve bunu bilerek yapmak, dişilik savaşından başka bir şey olamaz gibi görünüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x