“İlişkimiz eşi benzeri görülmemiş seviyeye ulaştı”

Pekin’de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi arasındaki görüşmeler başladı. Lavrov, Crocus terör saldırısıyla ilgili taziye dilekleri için Çin tarafına teşekkür etti ve “çok taraflı mekanizmalar dahil olmak üzere Rusya ile Çin’in terörle mücadelede iş birliğini sürdüreceğini” belirtti.

RIA’nın aktardığına göre Sergey Lavrov ayrıca Çinli meslektaşına, Rusya’da geçen ay yapılan başkanlık seçimleri sırasında Rus şehirlerine yönelik bombardımanların artmasından ve bilgisayar korsanlarının seçim sistemine saldırma girişimlerinden bahsetti. Lavrov “Ancak seçim başarılı oldu. Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinden gelen delegasyonun da doğrulayabileceği gibi hiçbir şey Rus seçmenlerin iradesinin özgürce ve kayıt altına alınmasını engellemedi. Seçim gözlemcilerinizi gönderdiğiniz için minnettarız” diye ekledi.

Lavrov, “liderler sayesinde Moskova ile Pekin arasındaki ilişkilerin eşi benzeri görülmemiş bir seviyeye ulaştığını” söyledi.

Lavrov’a göre, Rusya ve Çin’in çağımızın temel sorunlarının çözümüne yönelik yaklaşımlarının yakınlığı veya örtüşmesi, dünya sahnesinde stratejik koordinasyonun güçlendirilmesinin temelini atıyor.

Rus bakan, “Stratejik ortaklığımız, ülkelerimizin temel çıkarlarını etkileyen konularda saygılı, eşit, güvene dayalı diyalog ve karşılıklı destek ilkeleri üzerine inşa edilmiştir. Liderlerimizin defalarca ifade ettiği gibi işbirliği, ülkelerin askeri-siyasi ittifaklarının çok ötesindedir. Herhangi bir üçüncü tarafa yönelik değildir” dedi.

Wang Yi de Vladimir Putin’in Rusya Devlet Başkanı olarak yeniden seçilmesi nedeniyle Çin adına tebriklerini iletti. Çinli bakan “Rusya’nın dost komşusu ve kapsamlı stratejik ortağı olarak, Rusya’nın istikrarlı gelişimini ve Başkan Putin’in liderliğinde ilerlemesini kararlılıkla destekleyeceğiz” dedi. Çinli bakan “Halkın desteği Rusya’daki ilerlemenin kaynağıdır. Başkan Putin’in güçlü liderliği altında Rus halkının parlak bir geleceğe sahip olacağını düşünüyorum” dedi.

Sergey Lavrov, bu yıl içinde Pekin’de yapılması planlanan Rusya-Çin liderler zirvesi öncesinde dün sabah Çin’e geldi. Ziyaret iki gün sürecek. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova’ya göre taraflar, Ukrayna’daki askeri operasyonlar ve Asya-Pasifik bölgesindeki durum da dahil olmak üzere “bir dizi sıcak konuyu ve bölgesel konuyu” tartışmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x